Zbliża się zima, co oznacza, że wielu z nas myśli już o ogrzewaniu mieszkania lub domu. Istnieje kilka metod ogrzewania – istnieje ogrzewanie gazowe, elektryczne bądź wodne. Który ze sposobów będzie efektywny, a przy tym oszczędny? Firma Junkers poleca swoje pompy ciepła, które łączą w sobie właśnie te dwie cechy. Co warto o nich wiedzieć?
Pompy ciepła – niezawodne i oszczędne
Pompy ciepła do urządzenia stosowane do ogrzewania mieszkań i domów, montowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Dzięki dużej różnorodności dopasowują się do potrzeb Klientów. Niezależnie od rodzaju, pompy ciepła to najczystsze i najpewniejsze źródło ogrzewania pochodzące z powietrza i gruntu. Oto ich rodzaje:
• gruntowe;
• powietrzne typu monoblok;
• powietrzne typu split;
• powietrzne do c. w. u.
Pompy ciepła – charakterystyka
Gruntowe pompy ciepła, nazywane też geotermicznymi, wykorzystują ciepło dostępne z gruntu, by ogrzewać dom oraz wodę. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że po jednorazowym zagospodarowaniu ciepła gruntu mamy do niego dostęp przez okrągły rok, niezależnie od pogody i pory roku.
Pompy powietrzne typu monoblok pobierają ciepło z powietrza zarówno do ogrzewania domu, jak i produkcji ciepłej wody. Pompa ciepła składa się z części montowanych wewnątrz i na zewnątrz budynku, a łączą się one za pomocą rurociągu wodnego. Istnieją cztery rodzaje wspomnianych jednostek wewnętrznych: ACE, ACB, ACM i ACM-solar.
Pompy powietrzne typu split są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, wykorzystuje się je bowiem do ogrzewania domu, produkcji ciepłej wody, ale i do chłodzenia w okresie letnim. Podobnie jak w przypadku pomp powietrza typu monoblok, składają się z jednostek montowanych na zewnątrz i wewnątrz, ale łączy je rurociąg z czynnikiem chłodniczym. Tutaj również mamy do wyboru cztery wersje: ASE, ASB, ASM i ASMS.
Powietrzne pompy ciepła do c. w. u. to rozwiązanie najbardziej ekologiczne, jeśli chodzi o ogrzewanie domów i wody użytkowej. Tego typu pompa posiada wbudowany zasobnik o pojemności 200, 250 lub 270 litrów, zapewniając całej rodzinie ciepłą wodę przy minimalnym koszcie. Z tego względu można je połączyć z istniejącym już systemem c. w. u.