Budowa domu to ogromne przedsięwzięcie wymagające nie tylko sporej gotówki do dyspozycji, ale też dobrego, przemyślanego planu. Jednym z podstawowych elementów wykończenia jest pokrycie dachu. Istnieje kilka rozwiązań i rodzajów dachówek, dlatego jeszcze przed rozpoczęciem budowy warto przeanalizować, który okaże się najodpowiedniejszy dla nas.
Pokrycie dachu – co mamy do wyboru?
Do najpopularniejszych rodzajów pokryć dachowych należy dachówka ceramiczna. Uważana jest przez większość osób za najtrwalszą. Nie oznacza to jednak, że inne pokrycie dachu jest złej jakości. Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju dachu i typu budynku. Mając ograniczone środki finansowe, nie chcemy przepłacać, warto więc poznać różne opcje i dopiero wtedy wybrać tę najlepszą, niż ślepo kierować się ogólną opinią.
Na rynku możemy więc spotkać wspomniane już dachówki ceramiczne, ale też betonowe, blachodachówki czy popularną papę i gont. Aby wybrać odpowiedni rodzaj dachówki, warto najpierw dowiedzieć się z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, jakie są miejscowe ustalenia co do dachów w naszej okolicy. Powinny one zawierać informację odnośnie kształtu, kąta nachylenia oraz koloru dachu. A te dane pozwolą nam dobrać odpowiednie pokrycie dachu.
Dachówka ceramiczna, betonowa czy blachodachówka?
Omówmy zatem pokrótce każdy z rodzajów dachówki. Dachówka ceramiczna powstaje z wypalanej gliny, a jej największą zaletą jest trwałość. Może ona wytrzymać nawet do 100 lat.
Z kolei dachówka betonowa powstaje z betonu barwionego w masie i jest nieco tańsza od dachówki ceramicznej, choć z wyglądu są do siebie bardzo podobne. Dachówka z betonu jest mniej odporna na zanieczyszczenia, porosty i uszkodzenia niż ceramiczna. Niemniej obie równie dobrze tłumią hałasy z zewnątrz, na przykład odgłosy padającego deszczu. Blachodachówka to blacha stalowa, która po odpowiednim wytłoczeniu przypomina dachówkę. Blachodachówka sprawdzi się tylko wtedy, gdy jest bardzo dobrze zabezpieczona przed korozją. Pokrycie dachu z blachodachówki z posypką mineralną przypomina gont i jest charakterystyczne dla tradycyjnych domów w Tatrach.
Wybierając rodzaj dachówki, zawsze trzeba mieć na względzie to, na jakie uszkodzenia i wpływy będzie ona narażona. Trwałość dachówki można ocenić między innymi po długości gwarancji oferowanej przez producenta. Im dłuższy jest ten czas, tym lepiej.