Nie ulega wątpliwości, iż na niewiele lat (całkowicie niesłusznie) odeszły w zapomnienie tradycyjne piece kaflowe. Kiedyś można je było spotkać praktycznie w każdym domu, a czasem jednak zostały zastąpione przez kaloryfery i centralne ogrzewanie, popadając powoli w niełaskę. Na szczęście wraca moda na tego typu piece – styl retro lub skandynawski wręcz hołdują takiemu niewielkiemu, domowego ognisku. Piec kaflowy powraca, jednak w zupełnie nowoczesnym obliczu!
Jak to dawniej bywało…
Zdun, czyli rzemieślnik zajmujący się murowaniem pieca, zajmował się praktycznie wszystkimi pracami: w wyznaczonym miejscu (najczęściej w kuchni lub największym pokoju) układał centralne palenisko, montował kanały dymowe, umieszczał po środku ciężkie i solidne żelazne drzwi i całość obudowywał specjalnymi, wypalanymi z gliny kaflami. Taki piec tworzył jedną, zwartą całość, nie można go było przenieść. Był robiony od początku do końca do konkretnego pomieszczenia, zajmując jego sporą część (wystarczy sobie przypomnieć stare babcine kuchnie, gdzie piec kaflowy stanowił najważniejszy element wyposażenia).
U progu nowoczesności
Teraz budowa pieca kaflowego wygląda całkowicie inaczej. Każdy element (palenisko, przewody kominowe, obudowy) produkuje się niezależnie od siebie, o różnych wymiarach i kształtach (jak chociażby wolnostojące kozy lub wkłady do zabudowy kaflowej), dzięki czemu można je dopasować praktycznie do każdego pomieszczenia.
https://youtu.be/f9jBoSh_vN4
Co ciekawe, coraz więcej osób decyduje się na montaż tego typu pieca nie tylko w starych domkach na wsi, ale także w kamienicach i domkach jednorodzinnych. Możliwość zaprojektowania i wykonania na indywidualne zamówienie kafli sprawia, iż da się je wizualnie wkomponować w każdy styl wykończenia: zarówno białej, prowansalskiej kuchni, szlacheckiego pokoju pełnego zabytkowych mebli, jak i w oszczędną i surową stylistykę skandynawską.
Zalety i wady pieca kaflowego
Zalety | Wady |
Bardzo długa trzyma ciepło, nawet do 12 godzin (kafle kumulują energię cieplną).
Nowoczesne piece kaflowe mają płaszcze wodne, dzięki czemu mogą stać się głównym źródłem ciepła. Można dostosować wielkość wkładu i jego moc do swoich potrzeb. Pełnią funkcję dekoracyjną. Znakomite rozwiązanie dla alergików, ponieważ jonizuje powietrze i nie powoduje ruchów powietrza.
|
Wysokie koszty instalacji i montażu niż w przypadku zwykłego kominka.
Wymaga wilgotności drzewa poniżej 20%, by móc uzyskać pełną moc cieplną.
|