OZE – co warto wiedzieć o odnawialnych źródłach energii?

OZE, czyli odnawialne źródła energii to nowy trend na rynku energetycznym. Nie ma w tym nic dziwnego – naturalne zasoby i złoża na świecie powoli się wyczerpują i konieczne jest szukanie nowych rozwiązań, które będą w stanie je zastąpić. Sprawdź, dlaczego warto już teraz zainteresować się OZE i jakie korzyści wynikają z nich zastosowania w każdym domu.

Czym są odnawialne źródła energii? Przykłady OZE

Podstawową cechą OZE jest fakt, że ich zasoby są praktycznie niewyczerpalne. Nie możemy stwierdzić tego samego o klasycznych zasobach surowców energetycznych. Przykładowo – węgiel kamienny potrzebuje niezwykle długiego czasu do wytworzenia. Ten czas jest szacowany nawet na kilkadziesiąt milionów lat. W takiej sytuacji jasne jest, że przy dzisiejszym zapotrzebowaniu na surowce, zasoby węgla szybko się skończą i nie będzie możliwości ich odbudowy.

W przypadku OZE sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Przykładowo, popularna ostatnio fotowoltaika w Polsce, korzysta z promieni słonecznych, które są praktycznie niewyczerpalne. Podobnie wygląda to w przypadku innych odnawialnych źródeł. Jakie są ich przykłady?

  • promienie słoneczne – z nich korzysta fotowoltaika;
  • energia geotermalna – energia z wnętrza ziemi, pozyskiwana z wody lub gruntu;
  • energia wiatrowa – podobnie jak fotowoltaika, to popularne rozwiązanie w Polsce. Do ujarzmienia wiatru używa się wiatraków;
  • biomasa – to specyficzny rodzaj OZE. Pozyskuje się ją w wyniku rozkładu substancji organicznych i używa do zasilania kotłów na biomasę. W przeciwieństwie do energii słonecznej, którą wykorzystuje fotowoltaika, biomasa może się wyczerpać, jednak jej zasoby można przywrócić stosunkowo łatwo i szybko.

Fotowoltaika, pompy ciepła, wiatraki – dlaczego OZE to przyszłość?

Odnawialne źródła energii zdecydowanie są przyszłością naszej planety. Fotowoltaika czy pompy ciepła może nam pomóc w wytwarzaniu energii niezbędnej do poprawnego funkcjonowania obecnej cywilizacji, bez jednoczesnego obciążania środowiska i klimatu. Musimy mieć świadomość, że obecne zmiany klimatyczne bardzo szybko postępują, a za ich głównego winowajcę uważa się ogromne zużycie węgla.

Warto więc postawić na OZE – fotowoltaika w Polsce, pompy ciepła czy wiatraki to świetne rozwiązania, które mogą pomóc nie tylko naszej planecie, ale także budżetowi każdego gospodarstwa domowego. Skończony charakter klasycznych zasobów energetycznych sprawia, że ich ceny będą nieustannie rosły, natomiast ogromna część OZE jest darmowa, jeśli tylko mamy odpowiedni sprzęt, który będzie w stanie przetworzyć produkowaną przez nie energię.

Leave a Reply