Opatrunek na oparzenia – jak należy go wykonać?

Oparzenie to jedne z częstych uszkodzeń skóry, na które narażone są zarówno dzieci, jak i dorośli. Przy oparzeniach niezwykle istotne jest rodzaj opatrunku i sposób jego aplikacji. W przeciwnym razie rana może się bardzo wolno goić, a po niej pozostaną brzydkie blizny. W najgorszym wypadku może wdać się nawet zakażenie. Jakie więc opatrunek na oparzenia zastosować?

Rodzaje oparzeń – stopień I, II i III

Dobór opatrunku na oparzenie będzie przede wszystkim zależeć od stopnia poparzenia. Wyróżnia się trzy stopnie poparzenia – zależą one od głębokości oraz liczby uszkodzeń warstw skóry.

Oparzenia stopnia I to oparzenia naskórka. Rozpoznamy je po pojawieniu się na powierzchni skóry bolesne zaczerwienienie, czyli rumień, a także obrzęk. Tego typu oparzenie zwykle regeneruje się po kilku dniach, bez pozostawienia śladu.

Oparzenia stopnia II dotyczą naskórka i części skóry. Przy tego typu oparzeniach na skórze pojawiają się pęcherze, ponadto występuje większa bolesność i dłuższy czas gojenia – nawet dwa tygodnie. Oparzenia I i II stopnia należą do oparzeń lekkich, jeżeli dotyczą około 2% powierzchni całego ciała.

opatrunek na oparzenia

Przy poparzeniu I i II stopnia należy natychmiast schłodzić oparzone miejsce pod bieżącą zimną wodą.

Oparzenia stopnia III to najcięższe oparzenia, które obejmują całą grubość skóry. Na skutek oparzenia uszkodzone zostają receptory czuciowe, przez co bolesne są tylko obrzeża oparzenia, zaś sama rana nie jest aż tak bolesna. Rany z oparzenia są suche, bez pęcherzy, woskowate, o barwie śnieżnobiałej lub szarawej. Tego typu rozległych ran nie da się całkowicie wyleczyć, na skórze pozostają głębokie blizny, zaś sam proces gojenia trwa bardzo długo.

Opatrunek na oparzenia – jak go wykonać?

Przy oparzeniach najważniejsza jest jak najszybsza reakcja, by zapobiec ich pogłębieniu. Najpierw należy więc od razu schłodzić oparzone miejsce, najlepiej zimną bieżącą wodą. Im głębsze poparzenie, tym dłużej należy w ten sposób je chłodzić. Przy poparzeniu I stopnia – jakieś 15 minut, II stopnia – 30 minut, a III stopnia – jedynie kilka minut, by nie doprowadzić do hipotermii organizmu. Nie należy przebijać powstających pęcherzy.

opatrunek na oparzenia

Hydrożelowy opatrunek na oparzenia nie przykleja się do rany, co sprzyja jej gojeniu.

Jeżeli chodzi o opatrunek, przy oparzeniach lekkich zwykle wystarczy skorzystać z opatrunków dostępnych w domowej apteczce. Aby poczuć ulgę w bólu, warto użyć kojących kremów z hydrokortyzonem, działających przeciwbólowo, chłodzących żelów w sprayu oraz opatrunków hydrożelowych, które nie przyklejają się do ran, przyspieszając ich gojenie.

opatrunek na oparzenia

Aby ulżyć w bólu po oparzeniu, warto używać chłodzących żelów w sprayu i łagodzących kremów przeciwbólowych.

Opatrunek na oparzenia stopnia III powinien zalecić lekarz. To on powinien wykonywać opatrunki. Przy takich oparzeniach wykorzystuje się opatrunki z solą srebrową sulfatiazolu lub sulfadiazyny. Po procesie gojenia należy stosować kremy nawilżające i zmniejszające świąd, gdyż skóra w tym miejscu jest sucha i swędząca. Aby pozbyć się blizn, przez kilka miesięcy warto smarować je specjalnymi maściami. Dobór opatrunków na oparzenia może mieć duży wpływ na szybkość gojenia i ostateczny wynik procesu leczenia.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.