Ogrzewanie domu – co powinieneś o nim wiedzieć

Ogrzewanie domu - co powinieneś o nim wiedzieć?Największym wydatkiem związanym z utrzymaniem domu jednorodzinnego jest jego ogrzewanie. W zależności od wyboru sposobu ocieplenia i ogrzania budynku, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie. Wybór odpowiedniego ogrzewania należy omówić już w fazie projektowania domu, bowiem od tego będą zależeć materiały, jakich użyje się do jego budowy oraz montaż odpowiednich elementów ciepłowniczych.

Od czego zależy sprawność ciepłownicza?

Od trzech czynników: lokalizacji budynku, rodzaju ogrzewania oraz sprawności systemów grzewczych. Oczywiście dom położony w górach w otwartej przestrzeni wymaga o wiele większego ocieplenia i zabezpieczenia niż w przypadku osłoniętego między drzewami domku na Pomorzu. Ocieplenie solarne nie da odpowiedniego ciepła dla budynku położonego koło lasu jak ogrzewanie domu tradycyjnym gazem ziemnym, zaś niesprawna instalacja grzewcza może przyczynić się do wielokrotnego zwiększenia kosztów.

ogrzewanie

Ogrzewanie elektryczne

Najdroższa metoda grzewcza. Z roku na rok rosnące koszty elektryczności oraz długi sezon grzewczy sprawiają, iż to rozwiązanie straci na popularności. Prosta instalacja oraz wysokie bezpieczeństwo użytkowania nie są w stanie zrekompensować wysokich rachunków za prąd, które mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych rocznie.

elektryczność

Paliwa kopalne

To najpopularniejszy sposób ogrzewania domu. Tradycyjny węgiel w połączeniu z drewnem lub gaz stanowią bezpieczną i jednocześnie trwałą metodę ocieplenia domu. Odpowiedni dobór kotłów w połączeniu z wysoką jakością materiałów sprawia, iż to ekologiczne, praktycznie samoobsługowe i wygodne rozwiązanie grzewcze. Ogrzewanie domu gazem ziemnym nie posiada praktycznie żadnych negatywnych aspektów, a niezależność od wielkich firm elektrociepłowniczych sprawia, iż coraz więcej osób decyduje się na jego instalację (więcej na ten temat poczytasz na przykład tutaj: http://www.junkers.pl/pl/pl/porady_1/zrodla_energii_2/zrodla-energii.html).

gaz ziemny

Kolektory słoneczne

To bardzo ekologiczne, ale drogie rozwiązanie. Jednorazowy koszt montażu kolektorów słonecznych jest porównywalny do kosztów ogrzewania przez kilka sezonów i zwraca się dopiero po upływie kilku lat. Należy mieć na uwadze, iż sam budynek musi być bardzo dobrze ocieplony i wystawiony na działanie promieni słonecznych, w przeciwnym wypadku pozyskana energia nie będzie w stanie zapewnić potrzeb mieszkańców.

kolektory słoneczne

Płaszcze z kominkiem wodnym

To idealne rozwiązanie dla osób, które często przebywają w domu i mają czas doglądać pracę kominków. Oprócz powietrza ogrzewa się także wodę, a to dzięki korzystaniu z tradycyjnego drewna. Bardzo często okazuje się, że problem stanowi pozyskanie surowca odpowiedniej jakości, jego pocięcie oraz sprzątanie popiołu i innych odpadów powstałych podczas użytkowania. W związku z tym kominki wodne stanowią często dodatek do domów ogrzewanych tradycyjnymi metodami.

kominek wodny

Leave a Reply