Nadszedł marzec, a wraz z nim pierwsze zajęcia w ogródku lub na działce. Mężczyzna w ogrodzie ma do wykonania najcięższe prace, wymagające zaangażowania sporej ilości sił oraz użycia profesjonalnych narzędzi ogrodniczych. Zdradzę Wam, w jakie akcesoria powinniście się zaopatrzyć i do czego się zabrać w pierwszej kolejności, aby ułatwić rozsądne rozplanowanie wszystkich prac.
Czas zakasać rękawy i brać się do roboty!
Marzec to czas intensywnych prac ogrodowych, które powinny się skupić głównie na sadzeniu oraz pielęgnacji drzewek, krzewów i roślin. Warto pamiętać, że wszystkie czynności należy rozpocząć dopiero wtedy, kiedy na dworze jest już dodatnia temperatura. Prace najlepiej wykonywać w pochmurne dni, ponieważ nie naraża się delikatnych listków kontakt z wysoką temperatura. Mężczyzna w ogrodzie powinien zająć się:
- Zdjęciem wszelkich osłon, folii i lekkich materiałów mających chronić rośliny i drzewka przez mrozami;
- Przycięciem krzewów oraz żywopłoty do poziomu 30 cm nad ziemią; usunąć boczne pędy oraz wyrównać na górze szczytowe przyrosty;
- Wygrabieniem z powierzchni trawnika wszelkich zanieczyszczeń (suche liście, patyczki, śmieci), rozsypaniem i wyrównaniem kretowisk, zasypaniem dziur oraz ogólnym wyrównaniem terenu; siejąc nowy trawnik, należy dodać do ziemi specjalnie przeznaczony do tego nawóz, a świeżo zasiane nasiona wałkować sporym ciężarem (dociska je do powierzchni ziemi) i lekko oprószyć świeżą ziemią.
Ponadto warto pamiętać, by:
- Drzewka przesadzić i podlać, zasilić kompostem lub nawozem; pod iglaki warto rozsypać korę drzewną oraz torf;
- Lekko wzruszyć ziemię pod bylinami, by ich nie uszkodzić i jednocześnie dotlenić glebę;
- Rośliny doniczkowe przesadzić do większych pojemników, zaś te rosnące w skrzyneczkach ustawić w jasnej części ogrodu, by docierały do nich promienie słoneczne.
Pozostałymi pracami, takimi jak wyrywanie drobnych chwastów lub sadzenie małych kwiatków, mogą zająć się kobiety, ponieważ są lekkie i nie zajmują wiele czasu.
Nie obejdzie się bez akcesoriów
Tak naprawdę zakup dobrej klasy narzędzi ogrodniczych stanowi połowę sukcesu w pielęgnacji ogrodu. W zależności od powierzchni ogródka lub działki, należy dobrać odpowiednie akcesoria, wśród których nie powinno zabraknąć łopaty, grabi, niewielkiej taczki, konewki oraz rękawic ochronnych. Warto kupić także opryskiwacze ogrodowe (na rynku można znaleźć zarówno pojedynczy opryskiwacz ręczny, jak i opryskiwacze plecakowe o różnych kształtach i pojemności, przeznaczone do zawodnienia i ochrony dużych ogrodów oraz niewielkich sadów). Są szczególnie przydatne wtedy, gdy nie można zainstalować automatycznego nawadniania. Sprawdzają się zarówno w pielęgnacji domowych roślin (opryskiwacze 0,5 i 1 litrowe) oraz w sadzonkach ogrodowych, które wymagają użycia ciśnieniowego sprzętu (pojemność od 1,25l do nawet 12litrów!). Polecam zajrzeć na stronę producenta akcesoriów ogrodniczych (jak na przykład tutaj http://www.gardena.com/pl/garden-care-tools/pressure-sprayer/), by dobrać jak najlepszy sprzęt w przystępnych cenach.
Źródło grafik: Gardena.com.pl