Stresujący tryb życia, nadmiar zawodowych obowiązków, niewłaściwa dieta, niedostateczna ilość snu, nadużywanie alkoholu – to niestety codzienność wielu Polaków. Oczywistym jest fakt, że taki styl życia prędzej czy później pociągnie za sobą kłopoty zdrowotne. W przypadku mężczyzn po 40-tce są to zaburzenia erekcji. Jak wygląda leczenie zaburzeń erekcji? I dlaczego warto je podjąć?
Leczenie zaburzeń erekcji – kiedy niezbędne?
Generalnie o zaburzeniach erekcji mówimy wtedy, gdy mniej więcej 25% wszystkich podejmowanych prób stosunku seksualnego kończy się niepowodzeniem z powodu braku wzwodu u mężczyzny. Najbardziej narażoną grupą mężczyzn na takie problemy są ci między 40, a 70. rokiem życia. Oczywiście nie jest to regułą, gdyż jak wspomnieliśmy na wstępie, sporo całkiem młodych mężczyzn prowadzi niezwykle wyczerpujący tryb życia. Z tego powodu nawet mężczyźni przed 40-tką mogą cierpieć na zaburzenia erekcji.

Zaburzenia erekcji mogą mieć bardzo różne przyczyny.
Nie mówimy to o sporadycznej niedyspozycji wywołanej przemęczeniem, ale ciągłym i frustrującym problemie, który nie znika samoistnie mimo wypoczynku i dobrego nastroju. Wtedy leczenie zaburzeń erekcji jest konieczne, gdyż samodzielnie sobie z nimi nie można poradzić.
Jak wygląda leczenie?
Pierwszym krokiem do wyleczenia zaburzeń potencji jest szczegółowy wywiad z pacjentem oraz ogólne badanie narządów płciowych. W większości przypadków podłoże tych problemów jest jednak psychogenne, bywa jednak, że problem jest bardziej fizyczny.

W przypadku problemów z potencją lekarz najpierw przeprowadzi szczegółowy wywiad z pacjentem, by znaleźć najlepszą formę leczenia.
Po ustaleniu genezy problemu lekarz dostosowuje sposób leczenia. W razie konieczności może to być drobny zabieg operacyjny, częściej jednak skuteczna okazuje się psychoterapia połączona z farmakoterapią. Lekami pierwszego rzutu, niezależnie od przyczyn zaburzeń erekcji, są inhibitory fosfodiesterazy typu piątego. Do tej grupy zaliczamy sildenafil. Oprócz przepisania leków, lekarz może też zalecić ćwiczenia do wykonywania samodzielnie bądź z partnerką lub fizykoterapię. Najważniejsze jednak jest to, by uwierzyć, że leczenie zaburzeń erekcji naprawdę może przynieść rezultaty i w pełni się w nie zaangażować. Na co dzień warto unikać też stresu, niezdrowej żywności i innych czynników, które wpływają negatywnie na ogólny stan zdrowia, w tym także na potencję. To również pomoże zwalczyć problem.