Kostka brukowa to materiał bardzo często wykorzystywany do wykończenia różnych miejsc, na przykład alejek w ogrodzie, chodników, podjazdów czy parkingów. To materiał łatwy w pozyskaniu i położeniu, ale też prosty w czyszczeniu. Zanieczyszczenia kostki brukowej w miejscach często uczęszczanych to tak naprawdę tylko kwestia czasu. Zabrudzenia te mogą mieć różne pochodzenie, a co za tym idzie, by skutecznie się ich pozbyć, trzeba skorzystać z różnych metod i środków. W jaki sposób wyczyścić kostkę brukową z najpopularniejszych zabrudzeń, czyli mchu i porostów oraz tłustych i olejnych plam?
Kostka brukowa impregnowana i nieimpregnowana
Zanim zabierzemy się do usuwania plam z naszej kostki brukowej, warto dowiedzieć się, w jaki sposób należy traktować różne jej rodzaje. Nasza kostka brukowa może być impregnowana lub nie. W przypadku kostek brukowych nieimpregnowanych, czyli bez powłoki ochronnej, musimy liczyć się z tym, iż powstałe plamy o wiele szybciej wnikną w jej strukturę, a przez to będą trudniejsze do usunięcia. W tej sytuacji będą nam potrzebne specjalistyczne środki do mycia kostki brukowej, które nie tylko usuną plamy z wierzchniej warstwy, ale wnikną głęboko w pory kostki, usuwając zabrudzenia bez niszczenia materiału. Musimy jednak pamiętać, że tego rodzaju środki nie zabezpieczają kostki przed ponownym zabrudzeniem. Dlatego też lepszym rozwiązaniem jest impregnacja kostki brukowej tuż po jej położeniu.
Kostka brukowa impregnowana, czyli zabezpieczona przed wpływem czynników atmosferycznych oraz zabrudzeniem, to często oferowany przez producentów gotowy produkt. Wybierając go, nie musimy się zatem martwić o dodatkową powłokę ochronną. Impregnowana kostka o wiele mniej wciąga brud, zatem do jej wyczyszczenia bardzo często wystarczy zwykła woda, odrobina detergentu i szorstka szczotka do czyszczenia kostki brukowej. Jeżeli chcemy wyczyścić kostkę brukową, która nie była myta przez kilka sezonów, warto użyć myjki ciśnieniowej, która skutecznie poradzi sobie z zalegającym brudem samą wodą poddaną odpowiedniemu ciśnieniu. Istnieje profesjonalny sprzęt przygotowany z myślą o czyszczeniu różnych rodzajów kostek brukowych. Dysponują nimi firmy sprzątające. Jeżeli obawiamy się, że nie poradzimy sobie z powstałymi plamami lub zniszczymy kostkę, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług takiej firmy.
Jak usunąć mech i porosty z kostki brukowej?
Mech, trawy i porosty oraz zielony nalot to jedne z najczęstszych „zabrudzeń” kostki brukowej. W naturalny sposób wyrastają one ze szczelin między pojedynczymi kostkami, w których znajduje się ziemia. To spory problem nie tylko natury estetycznej. Wyrastające z pomiędzy kostki rośliny mogą powodować jej pękanie i deformacje. Poza tym problem ten lubi nawracać, gdyż po czasie rośliny mogą ponownie odrosnąć. Jak więc sobie z tym poradzić? Oczywiście na początek trzeba zacząć od mechanicznego usunięcia roślin. W sklepach budowlanych możemy znaleźć przydatne narzędzia ręcznie do szybkiego i głębokiego wyrywania roślin spomiędzy kostki brukowej, razem z korzeniami. Musimy jednak uważać, by przy wyrywaniu chwastów nie uszkodzić kostki brukowej, gdyż w powstałe pęknięcia zacznie wnikać wilgoć, co znacząco osłabi jej strukturę.
Znanym i ekologicznym sposobem na usunięcie mchu i porostów z kostki brukowej, a także na zahamowanie ich ponownego wzrostu jest roztwór wody z octem w stosunku 2:1, z przewagą octu, oraz odrobiną płynu do naczyń. Uzyskany preparat rozpylamy na rośliny i całe podłoże. Jeżeli mech jest oporny, można zastosować sam ocet, bez rozcieńczania. Efekt uzyskamy po paru dniach, a jeśli będzie niezadowalający, możemy cały zabieg kilkakrotnie powtórzyć. Użycie octu jest całkowicie bezpieczne dla gleby oraz dla kostki brukowej, gdyż nie powoduje przebarwień ani jej nie uszkodzi.
W przypadku uporczywie odrastającej roślinności na kostce brukowej, lepiej użyć specjalnych środków biobójczych. Taki preparat precyzyjnie rozprowadzamy w szczelinach kostki, zaraz po mechanicznym usunięciu roślin. Jego zadaniem jest spowolnić wzrost nowych porostów. Aby usunąć mech z kostki brukowej, najpierw dokładnie myjemy ją myjką ciśnieniową, następnie za jej pomocą nanosimy preparat i po wyschnięciu usuwamy pozostałości po chwastach i mchu. Pamiętajmy jednak, że są to środki silnie chemiczne, dlatego do ich stosowania należy podejść z dużą dozą ostrożności.
Jak usunąć tłuste plamy z kostki brukowej?
Plamy z tłuszczu (np. od grillowania mięs) czy oleju (np. wyciek oleju silnikowego) to również częste zabrudzenia kostki brukowej. Niestety, nieusunięte od razu stają się wyjątkowo uporczywe, a do tego wyglądają bardzo nieestetycznie. Szczególnie trudno się ich pozbyć z powierzchni nieimpregnowanych. Jeżeli więc mamy taką możliwość, należy jak najszybciej reagować w przypadku powstania takich plam. Pomóc może odtłuszczający detergent oraz ciepła woda pod odpowiednim ciśnieniem. Roztwór wody i płynu do naczyń w stosunku 3:1 (1 porcja wody i 3 porcje płynu) powinien pomóc. Po jego rozprowadzeniu należy pozostawić go na około jedną godzinę, a następnie umyć kostkę czystą wodą i wysuszyć. Zabieg można powtórzyć kilkakrotnie, dopóki nie osiągniemy zadowalającego efektu.