Nie każda grzybica stóp jest widoczna na pierwszy rzut oka. Czasami może nie dawać oczywistych objawów, dlatego bardzo często jest ona ignorowana, a nieleczona prowadzi do zaostrzenia choroby i coraz większych trudności. Problem grzybicy może dotknąć każdego, nie tylko osoby korzystające z basenów i noszące złe obuwie. To dolegliwość, która spotyka również panie noszące lekkie sandały lub tenisówki z bawełnianymi skarpetkami. Jak można ją wyleczyć?
Nietypowe objawy
Oczywiście w sieci można znaleźć wiele artykułów na temat objawów grzybicy stóp. Swędząca skóra, niewielkie pęcherze wypełnione płynem surowiczym, zaczerwienienie, zrogowacenie i łuszczenie się skóry, a także uczucie bólu przy dotyku – to wszystko jednoznacznie świadczy o chorobie. Niemniej wiele osób zapomina, iż do objawów grzybicy należy także nieprzyjemny, kwaśny zapach, nadmierna potliwość oraz niewielkie obrzęki. Więcej o objawach grzybicy możesz poczytać tutaj: http://www.canespor.pl/pl/dolegliwoci/grzybica-stop/.
Skąd bierze się grzybica?
Co wywołuje grzybicę? Odpowiadają za nią dermatofity (grzyby skórne) oraz drożdże Candida. Oczywiście istnieje wiele czynników wywołujących chorobę, niemniej można je zamknąć w obrębie trzech głównych grup: złe warunki otoczenia (ciepło oraz duża wilgotność), nieprawidłowe obuwie i skarpetki/rajstopy (syntetyczne, nieprzepuszczające powietrza) oraz długotrwałe obciążenie kończyn dolnych (w wyniku pracy, różnych chorób lub osłabienia organizmu).
Jak leczyć grzybicę stóp?
Najlepiej sięgnąć po leki przeciwgrzybiczne bez recepty – to najszybsza droga do zlikwidowania objawów. Należy mieć na uwadze, że tego typu kuracja wymaga cierpliwości, ponieważ nie sposób pozbyć się problemu w przeciągu paru godzin, to wymaga czasu. Dobrze jest stosować podwójne leczenie: z zewnątrz (dzięki maściom i żelom) oraz wewnątrz (dobrze jest oczyścić organizm z wszelkich toksyn, dzięki piciu ziołowych herbat i zwiększeniu aktywności fizycznej). Jeśli takie rozwiązanie nie przynosi efektów, to należy się wówczas udać do dermatologa.
Lepiej dmuchać na zimne!
Jak zapobiec nawrotom choroby? Należy bezwzględnie przestrzegać poniższych rad:
- Często wietrzyć obuwie i wybierać te z naturalną skórą;
- W lecie chodzić w sandałach;
- Często myć stopy, dokładnie je osuszać (zwłaszcza między palcami);
- Na basenach, spa i saunach korzysta wyłącznie z własnych klapek;
- Posiadać ręcznik do własnej dyspozycji (nie dzielić go z domownikami lub współlokatorami);
- Profilaktycznie stosować pudry i kremy od pocenia;