Jak zadbać o kocioł gazowy?

Nowoczesny, zautomatyzowany kocioł gazowy jest wprawdzie niezwykle prosty w obsłudze, ale wymaga użytkowania zgodnie z zaleceniami producenta oraz przeprowadzania systematycznych przeglądów i konserwacji. Przestrzeganie podstawowych zasad znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort wszystkich domowników, a także zapewnia sprawne i bezawaryjne funkcjonowanie urządzenia przez wiele długich lat.

Niezbędny przegląd i konserwacja

W sezonie grzewczym kocioł gazowy w każdym domu pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, dlatego z upływem czasem poszczególne jego elementy ulegają zużyciu. Może wówczas nastąpić poważna awaria w postaci wycieku gazu, która w efekcie często staje się przyczyną śmiertelnie niebezpiecznego zatrucia tlenkiem węgla. Pierwszym charakterystycznym objawem jakichkolwiek nieprawidłowości w pracy kotła grzewczego jest większe zużycie paliwa. Odpowiednia i regularna konserwacja nie tylko zwiększa sprawność urządzenia, ale również przekłada się na mniejsze zużycie gazu i niższe rachunki za ogrzewanie. Kontrole wykonywane na bieżąco pozwolą „wychwycić„ ewentualne nieprawidłowości w pracy kotła lub pompy ciepła, a w przyszłości uniknąć drogich napraw.

Jak wygląda przegląd kotła gazowego?

Okresowy przegląd polega głównie na wykonaniu czynności zalecanych przez producenta. Doświadczony serwisant przede wszystkim sprawdzi, czy kocioł gazowy jest sprawny i nadaje się do dalszej eksploatacji bez powodowania zagrożenia dla zdrowia i życia mieszkańców domów. Serwis kotła gazowego obejmuje między innymi:

 • sprawdzenie sprawności funkcjonowania zamontowanych zabezpieczeń i działanie wszystkich podzespołów i czujników;
 • szczelność układu gazowego i wodnego;
 • czyszczenie powierzchni grzewczych w części spalinowej kotła;
 • demontaż i czyszczenie elementów palnika;
 • kontrolę i ewentualną wymianę uszczelek;
 • ocenę stabilności połączeń elektrycznych;
 • pomiar prądu jonizacji;
 • regulację palnika i analizę kładu spalin;
 • ocenę pracy pompy i zaworów automatycznych.

Każdy właściciel domu powinien pamiętać, że koszt profilaktycznego przeglądu jest bowiem o wiele niższy niż koszt ewentualnej naprawy urządzenia grzewczego.

Kiedy przeprowadzić przegląd?

Generalny przegląd kotła gazowego najlepiej wykonać po zakończeniu okresu grzewczego w okresie wakacyjnym. Wczesną jesienią bowiem zdecydowana większość instalatorów i serwisantów zajęta jest uruchamianiem nowych urządzeń oraz ewentualną naprawą uszkodzonych. Regulacja kotła gazowego trwa około półtorej godziny.

śrubokręty i śrubki

Kocioł gazowy – jak często przeprowadzać przegląd i konserwację?

Obowiązek przeglądu stanu technicznego reguluje artykuł 62 ustawy Prawo budowlane, na podstawie którego zdecydowana większość producentów nowoczesnych pieców gazowych zaleca przeprowadzenie przeglądu i konserwacji urządzeń co najmniej raz w roku. Przegląd kotła gazowego należy zlecić sprawdzonym i doświadczonym fachowcom, którzy posiadają nie tylko wiedzę i uprawnienia, ale również odpowiednie narzędzia diagnostyczne. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest natomiast skorzystanie z usług autoryzowanych serwisantów polecanych przez producenta konkretnego kotła gazowego. Autoryzowani serwisanci, systematycznie odbywają bowiem szkolenia produktowe i techniczne, które podnoszą ich poziom specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Każdy fachowiec posiada również podstawowy i niezbędny pakiet oryginalnych części zamiennych, dzięki czemu może naprawić urządzenie już w trakcie pierwszej wizyty u klienta. Lista autoryzowanych serwisantów znajduje się na stronie danego producenta kotła gazowego. Producenci kotłów grzewczych często przedłużają okres gwarancji urządzeń nawet do 5 lat (i dłużej) pod warunkiem, że właściciel przeprowadza przegląd techniczny raz w roku.

Czujnik dymu i gazu

Każdy właściciel pieca gazowego powinien dodatkowo zainwestować w czujnik dymu i gazu, który za pośrednictwem sygnału dźwiękowego i świetlnego informuje domowników o zagrożeniu. Czujniki są niewielkimi urządzeniami zasilanymi baterią lub akumulatorem, mocowanymi najczęściej na suficie. Najlepszy wybór stanowią urządzenia o długoletnim (np. dziesięć lat) działaniu. Nowoczesne urządzenia przeznaczone do użytku domowego potrafią wykryć nawet minimalne stężenie tlenku węgla, dzięki czemu mogą uratować życie domowników. Obecnie w ofercie poszczególnych producentów znajdują się czujniki:

 • czadu z sensorem elektrochemicznym i elektronicznym układem sterującym,
 • gazu z sensorem półprzewodnikowym i elektronicznym układem kontrolnym, który umożliwia osiągnięcie wysokiego wskaźnika wykrywalności gazu ziemnego, LPG (propan-butan), wodoru i amoniaku,
 • czadu i gazu z sensorem foto-optycznym,
 • dymu z sensorem foto-optycznym i bardzo czułym układem kontrolnym.

Przy zakupie czujnika dymu i gazu szczególną uwagę należy zwrócić przede wszystkim na:

 • maksymalną wielkość kontrolowanej powierzchni,
 • zakres temperatury,
 • oraz poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.