Emerytura to dla wielu Polaków dopiero rozpoczynających swoją ścieżkę zawodową raczej temat odległy. Można mieć wrażenie, iż sytuacja finansowa w naszym kraju jest coraz lepsza – rosną płace minimalne, zmniejsza się bezrobocie. To pozwala nam rozwijać się zawodowo i odważniej wydawać pieniądze. Ale co z czasem, gdy aktywność zawodowa ustanie? Czy emerytury pracownicze z roku na rok rosną, czy może w tej materii nie mamy się czym pochwalić? I jak zapewnić sobie bezpieczną przyszłość na emeryturze, niezależnie od tego, czy przejdziemy na nią za 10, 20 czy 30 lat?
Emerytury pracownicze – co przyniesie przyszłość?
Warto mieć świadomość, iż pieniądze, które obecnie są odciągane od naszej wypłaty i odkładane do ZUS, w gruncie rzeczy wykorzystuje się na wypłaty bieżących emerytur. Zatem de facto nie są to składki emerytalne, z których będziemy mogli w przyszłości skorzystać – są one w stałym obiegu. Pozostaje nam więc zawierzyć, że gdy przyjdzie nasza kolej pobierania emerytury, państwo zadba o to, by na nie znalazły się pieniądze. Może jednak się okazać, że będzie to za mało. Mając na uwadze zabezpieczenie swojej przyszłości, coraz większa ilość osób postanawia odkładać pieniądze na emeryturę we własnym zakresie. Myślą o tym nie tylko pracownicy, ale i pracodawcy. Stąd narodził się pomysł PPK, czyli Pracowniczych Planów Kapitałowych.
Rozwiązanie to pozwala zebrać dodatkowe fundusze na emerytury pracownicze wypłacane standardowo przez ZUS. Dzięki temu nie musimy obawiać się, że nasza emerytura uzyskana z samego ZUS-u będzie zbyt niska, aby się utrzymać. Co warto jeszcze wiedzieć na ten temat?
Pracownicze Plany Kapitałowe – na czym to polega?
Udział w PPK jest dobrowolny i to od woli pracownika zależy, czy zechce część swojego zarobku odkładać na indywidualnym koncie emerytalnym. Przystąpienie do programu też nie nastręcza żadnych trudności – jest to rolą i jednocześnie obowiązkiem pracodawcy zgłosić pracowników do programu, niezależnie od wielkości firmy i ilości zatrudnianych osób. Odkładanie środków na PPK nie wiąże się z dużym obciążeniem finansowym. Odciągane środki stanowią niewielki procent całego wynagrodzenia, dzięki czemu ich brak dla budżetu domowego jest właściwie nieodczuwalny. Za to po kilku czy kilkunastu latach może z nich uskładać się spory kapitał, do wykorzystania w całości przez pracownika.
Dodatkowo pracodawca wspomaga zbieranie środków, dokładając od siebie składkę o podobnej wysokości. Podobnie zbieranie funduszy na PPK w jakimś stopniu wspiera finansowo Skarb Państwa. Aby dowiedzieć się na ten temat czegoś więcej, zachęcamy do przeczytania artykułu TUTAJ.