Elementy niezbędne do prawidłowego mierzenia temperatury w przemyśle

Do mierzenia temperatur w przemyśle niezbędne jest zastosowanie sensorów nie tylko bardzo dokładnych, ale też wytrzymałych na trudne warunki występujące w danym procesie produkcyjnym. Zazwyczaj do tego typu pomiarów używa się sensorów rezystancyjnych (oporowych) oraz termoelektrycznych (termopar). Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru czujnika jest jego zakres pomiarowy.

 Wspomniane czujniki różnią się przede wszystkim sposobem działania. Termometry oporowe są dokładniejsze, jednak termopary można stosować w szerszych zakresach temperatur. Przy określaniu temperatury w przemyśle bardzo ważne jest stworzenie łańcucha pomiarowego, na który składają się czujniki, połączenia, a także przetworniki temperatury. Firma Guenther oferuje wysokiej jakości aparaturę służącą do dokładnego mierzenia temperatury w przemyśle.

Pomiar temperatury

Czujniki stosowane do pomiaru temperatury w przemyśle muszą być bardzo dokładne i wytrzymałe. Na ich trwałość i poprawność pomiarów bardzo duży wpływ ma zastosowanie armatury ochronnej umożliwiającej ich prawidłowe funkcjonowanie nawet w bardzo trudnym środowisku i przy bardzo wysokich temperaturach, zwłaszcza w przypadku stosowania termopar. Ważny jest również materiał, z którego wykonano sensor.

Czujniki rezystancyjne najczęściej wykonane są z platyny, niklu lub miedzi. Do produkcji termopar stosuje się zwykle pary różnych metali, np. stopy żelaza i niklu. W przypadku termopar przeznaczonych do dokonywania pomiarów w bardzo dużym zakresie, takich jak termopary typu S i R konieczne jest zastosowanie osłon ceramicznych. W ofercie firmy Guenther znalazły się więc nie tylko niezawodne czujniki, ale też osłony ceramiczne wysokiej jakości.

Urządzenia użyteczne w przemyśle

mierzenie temperatury w przemyśle

Wykonywanie prawidłowych i dokładnych pomiarów temperatury jest bardzo ważne we wszystkich gałęziach przemysłu. Wpływa zarówno na jakość i efekty produkcji, jak i ma ogromne znaczenia dla bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. W przemyśle chemicznym, elektrycznym i petrochemicznym nieprawidłowe wartości temperatur mogą prowadzić do wybuchów, z kolei w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym wpłynąć na właściwości produktów.

Jak prawidłowo mierzyć temperaturę w zakładach przemysłowych? Do przeprowadzenia pomiaru instalacji przemysłowej, materiału, cieczy lub gazów należy użyć odpowiednio przystosowanych do tego termometrów. Czujniki temperatury stosowane w przemyśle muszą być trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur, a także trudne warunki chemiczne i mechaniczne. Sensory umieszczane są bezpośrednio w medium lub środowisku, którego temperatura ma zostać zmierzona, muszą więc posiadać osłonę ochronną.

Czujniki temperatur – rodzaje

 Czujniki temperatury stosowane w przemyśle dzielą się na oporowe i termoelektryczne. Te dwa rodzaje termometrów różnią się przede wszystkim budową, sposobem działania i zakresem pomiarowym. Przy wyborze odpowiedniego czujnika należy kierować się między innymi zakresem temperatur, w których mogą pracować. Zasadniczo jednak zarówno czujniki oporowe, jak i termoelektryczne mogą być używane we wszystkich dziedzinach przemysłu.

Czym jest czujnik oporowy?

pomiar temperatury w przemyśle

Czujnik oporowy, inaczej rezystancyjne, to urządzenia cenione przede wszystkim ze względu na wysoką dokładność pomiarów. Sensor ten do pomiaru wykorzystuje zmianę rezystancji (oporu) metalu (przewodnika), z którego jest wykonany względem przyłożonej temperatury. W przypadku najpopularniejszych, platynowych czujników rezystancyjnych zakres temperatur wynosi od -200 do +850°C. Do pomiaru wyższych temperatur stosuje się czujniki termoelektryczne, czyli termopary.

Jak działa termopara?

Termopara zbudowana jest z dwóch przewodów wykonanych z różnych rodzajów metali i połączonych w jednym punkcie. Pomiaru dokonuje się poprzez umieszczenie jednego końca w badanym medium, a drugiego w stałej temperaturze odniesienia. Jeżeli między przewodami wystąpi różnica temperatur powstaje siłą termoelektryczna proporcjonalna do różnicy temperatur. Termopary posiadają szeroki zakres temperatur, dochodzący nawet do +2000 °C.

Jakie inne urządzenia są niezbędne do pomiarów?

Zarówno przy pomiarach wykonywanych za pomocą termometrów oporowych, jak i termopar warto wykorzystać przetworniki temperatur. Stosowanie tych urządzeń nie jest koniecznie, może jednak znacznie zwiększyć dokładność pomiaru. Zadaniem tych urządzeń jest przetwarzanie wartości uzyskanych z czujników na standaryzowany sygnał elektryczny. Przetwornik może być z łatwością połączony z każdym rodzajem sensora.

Guenther- technologie pomiaru temperatury

guenther banner

Guenther jest jednym z największych na świecie dostawców technologii pomiaru temperatury. Wśród naszych klientów znaleźli się przedstawiciele wszystkich branż przemysłowych, którzy cenią nasze produkty za ich niezawodność, jakość i trwałość. Nowoczesna aparatura pomiarowa, którą oferujemy produkowana jest w oparciu o szeroką wiedzę techniczną i pięćdziesięcioletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Leave a Reply