Do mierzenia temperatur w przemyśle niezbędne jest zastosowanie sensorów nie tylko bardzo dokładnych, ale też wytrzymałych na trudne warunki występujące w danym procesie produkcyjnym. Zazwyczaj do tego typu pomiarów używa się sensorów rezystancyjnych (oporowych) oraz termoelektrycznych (termopar). Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru czujnika jest jego zakres pomiarowy.
Wspomniane czujniki różnią się przede wszystkim sposobem działania. Termometry oporowe są dokładniejsze, jednak termopary można stosować w szerszych zakresach temperatur. Przy określaniu temperatury w przemyśle bardzo ważne jest stworzenie łańcucha pomiarowego, na który składają się czujniki, połączenia, a także przetworniki temperatury. Firma Guenther oferuje wysokiej jakości aparaturę służącą do dokładnego mierzenia temperatury w przemyśle.
Pomiar temperatury
Czujniki stosowane do pomiaru temperatury w przemyśle muszą być bardzo dokładne i wytrzymałe. Na ich trwałość i poprawność pomiarów bardzo duży wpływ ma zastosowanie armatury ochronnej umożliwiającej ich prawidłowe funkcjonowanie nawet w bardzo trudnym środowisku i przy bardzo wysokich temperaturach, zwłaszcza w przypadku stosowania termopar. Ważny jest również materiał, z którego wykonano sensor.
Czujniki rezystancyjne najczęściej wykonane są z platyny, niklu lub miedzi. Do produkcji termopar stosuje się zwykle pary różnych metali, np. stopy żelaza i niklu. W przypadku termopar przeznaczonych do dokonywania pomiarów w bardzo dużym zakresie, takich jak termopary typu S i R konieczne jest zastosowanie osłon ceramicznych. W ofercie firmy Guenther znalazły się więc nie tylko niezawodne czujniki, ale też osłony ceramiczne wysokiej jakości.
Urządzenia użyteczne w przemyśle
Wykonywanie prawidłowych i dokładnych pomiarów temperatury jest bardzo ważne we wszystkich gałęziach przemysłu. Wpływa zarówno na jakość i efekty produkcji, jak i ma ogromne znaczenia dla bezpieczeństwa procesów produkcyjnych. W przemyśle chemicznym, elektrycznym i petrochemicznym nieprawidłowe wartości temperatur mogą prowadzić do wybuchów, z kolei w przemyśle spożywczym lub farmaceutycznym wpłynąć na właściwości produktów.
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę w zakładach przemysłowych? Do przeprowadzenia pomiaru instalacji przemysłowej, materiału, cieczy lub gazów należy użyć odpowiednio przystosowanych do tego termometrów. Czujniki temperatury stosowane w przemyśle muszą być trwałe i odporne na działanie wysokich temperatur, a także trudne warunki chemiczne i mechaniczne. Sensory umieszczane są bezpośrednio w medium lub środowisku, którego temperatura ma zostać zmierzona, muszą więc posiadać osłonę ochronną.
Czujniki temperatur – rodzaje
Czujniki temperatury stosowane w przemyśle dzielą się na oporowe i termoelektryczne. Te dwa rodzaje termometrów różnią się przede wszystkim budową, sposobem działania i zakresem pomiarowym. Przy wyborze odpowiedniego czujnika należy kierować się między innymi zakresem temperatur, w których mogą pracować. Zasadniczo jednak zarówno czujniki oporowe, jak i termoelektryczne mogą być używane we wszystkich dziedzinach przemysłu.
Czym jest czujnik oporowy?
Czujnik oporowy, inaczej rezystancyjne, to urządzenia cenione przede wszystkim ze względu na wysoką dokładność pomiarów. Sensor ten do pomiaru wykorzystuje zmianę rezystancji (oporu) metalu (przewodnika), z którego jest wykonany względem przyłożonej temperatury. W przypadku najpopularniejszych, platynowych czujników rezystancyjnych zakres temperatur wynosi od -200 do +850°C. Do pomiaru wyższych temperatur stosuje się czujniki termoelektryczne, czyli termopary.
Jak działa termopara?
Termopara zbudowana jest z dwóch przewodów wykonanych z różnych rodzajów metali i połączonych w jednym punkcie. Pomiaru dokonuje się poprzez umieszczenie jednego końca w badanym medium, a drugiego w stałej temperaturze odniesienia. Jeżeli między przewodami wystąpi różnica temperatur powstaje siłą termoelektryczna proporcjonalna do różnicy temperatur. Termopary posiadają szeroki zakres temperatur, dochodzący nawet do +2000 °C.
Jakie inne urządzenia są niezbędne do pomiarów?
Zarówno przy pomiarach wykonywanych za pomocą termometrów oporowych, jak i termopar warto wykorzystać przetworniki temperatur. Stosowanie tych urządzeń nie jest koniecznie, może jednak znacznie zwiększyć dokładność pomiaru. Zadaniem tych urządzeń jest przetwarzanie wartości uzyskanych z czujników na standaryzowany sygnał elektryczny. Przetwornik może być z łatwością połączony z każdym rodzajem sensora.
Guenther- technologie pomiaru temperatury
Guenther jest jednym z największych na świecie dostawców technologii pomiaru temperatury. Wśród naszych klientów znaleźli się przedstawiciele wszystkich branż przemysłowych, którzy cenią nasze produkty za ich niezawodność, jakość i trwałość. Nowoczesna aparatura pomiarowa, którą oferujemy produkowana jest w oparciu o szeroką wiedzę techniczną i pięćdziesięcioletnie doświadczenie w tej dziedzinie.