Drzemka – jej zbawienne właściwości!

Sen to dla naszych organizmów najlepszy sposób na regenerację i odzyskanie sił. Zdecydowana większość społeczeństwa zmaga się z chronicznym zmęczeniem, podenerwowaniem, bólami głowy czy trudnościami z koncentracją właśnie z powodu niewyspania. Nawet jeżeli trudno nam przespać całą noc i wypocząć, możemy zrekompensować sobie te niedobory snu popołudniową drzemką. Udowodniono, że może ona mieć wręcz zbawienny wpływ na nasze organizmy. Poznajmy więc najważniejsze zalety drzemki w ciągu dnia oraz dowiedzmy się, kiedy i jak długo drzemać, by odnieść z tego jak najwięcej korzyści.

Uzupełnisz niedobory snu

Jak wspomnieliśmy pokrótce na wstępie, drzemka to świetny sposób na regenerację, jeżeli źle spaliśmy w nocy. Nawet 15 minut snu może nam pomóc zregenerować siły, a przede wszystkim podnieść możliwości naszego umysłu. Po takiej drzemce wraca nam dobry nastrój, bystrość umysłu oraz energia do działania. Oczywiście drzemka w ciągu dnia nie zastąpi pełnego, głębokiego i nieprzerwanego snu w nocy. Nie jest więc to rozwiązanie na stałe. Ale dobrze wiemy, że w dzisiejszych czasach nie jest łatwo wysypiać się w nocy zgodnie z zaleceniami lekarzy. Dlatego gdy trafi nam się bezsenna noc, nie sądźmy, że drzemka w ciągu dnia to strata czasu lub że spowoduje, że znowu nie zaśniemy kolejnej nocy. Drzemka zadziała lepiej niż kawa i pomoże nam przetrwać intensywny dzień.

Zredukujesz stres

W dzisiejszych czasach mnóstwo osób cierpi z powodu przewlekłego stresu. Odczuwamy go w związku z pracą, obowiązkami rodzinnymi, problemami finansowymi, zdrowotnymi czy jeszcze innymi. Organizm przeciążony stresem jak nigdy potrzebuje regeneracji. Sił dodać może właśnie krótka drzemka. Podczas snu znacząco obniża się poziom hormonu stresu, kortyzolu, natomiast wzrasta poziom serotoniny, potocznie nazywanej hormonem szczęścia. Dzięki temu czujemy się spokojniejsi, odprężeni i odstresowani. Dla kogoś, kto żyje w stresie, regularne drzemki naprawdę mogą mieć zbawienny wpływ, chroniąc przed rozwojem wielu chorób będących konsekwencją przewlekłego stresu.

Poprawisz koncentrację i zdolność uczenia się

Dla osób pracujących umysłowo zdolność koncentracji, zapamiętywania i intensywnego myślenia twórczego jest wręcz niezbędna. Niestety, zdolności te drastycznie obniżają się, gdy jesteśmy zestresowani i niewyspani.  Dlatego krótka drzemka między kolejnymi sesjami nauki czy pracy twórczej może znacząco poprawić nasze umiejętności i wydajność. Zregenerowany organizm przyswoi więcej informacji i zdecydowanie lepiej poradzi sobie z wysiłkiem umysłowym.

Poprawisz pracę układu krwionośnego

Z badań przeprowadzonych przez specjalistów uniwersytetu medycznego na Harvardzie wynika, że regularne drzemki obniżają ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru oraz chronią przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Mogą także obniżyć ryzyko wystąpienia insulinooporności i cukrzycy typu II. Jak to się dzieje? Otóż wpływ na to ma aktywność pewnych hormonów podczas snu. Jak już wspominaliśmy, działają one regenerująco i stabilizująco na nasz organizm. Jak wiadomo, wrogiem naszego zdrowia jest stres i przemęczenie, a krótkie drzemki idealnie je zwalczają.

nawet krótka drzemka ma wiele zalet

Krótka drzemka, kontra długi sen w nocy

Okazuje się także, że lepiej udać się w ciągu dnia na krótką drzemkę, niż spać w nocy zbyt długo. Niejeden z nas przyzna, że gdy podczas wolnego dnia spał bez nastawionego budzika i obudził się około południa, wcale nie czuł się wypoczęty i pełen energii. Przeciwnie, zwykle budzi nas wtedy silny ból głowy, czujemy się zmęczeni i najchętniej spalibyśmy dalej. Nocny odpoczynek powinien trwać jakieś 7-8 godzin w przypadku osób dorosłych. Im dłużej śpimy, tym bardziej zmęczeni się czujemy. A w połowie dnia i tak dopadnie nas tak zwany kryzys, kiedy to nasz organizm pracując na wysokich obrotach, traci siły. Wtedy kilkunastominutowa drzemka zdziała cuda. Udowodniono, że po takie drzemce czujemy się jak 10 minut po przebudzeniu po przespaniu całej nocy. W zestawieniu ze zbyt długim snem w nocy, krótka drzemka w ciągu dnia zdecydowanie wygrywa!

No dobrze, ale jak korzystać z drzemki, aby rzeczywiście przyniosła nam korzyści, a nie bezsenność w nocy?

Jak drzemać, by odnieść z tego korzyść?

Okazuje się, że nie zawsze drzemka to dobry pomysł. Zbyt długi sen w ciągu dnia lub pójście na drzemkę zbyt późno poskutkuje tym, że trudniej nam będzie zasnąć w nocy, a po przebudzeniu z drzemki wcale nie będziemy czuć się rześcy i pełni energii. Trzeba więc świadomie wybierać pory drzemki oraz samemu decydować o jej długości, aby móc w pełni skorzystać z jej dobroczynnych właściwości. Jeżeli chodzi o długość drzemki, nie powinna ona przekroczyć 30 minut. Po tym czasie organizm wchodzi w fazę snu głębokiego, a nagłe wybudzenie z niego sprawi, że zamiast czuć się wypoczętym, będziemy zmęczeni jeszcze bardziej. Dlatego wybierając się na drzemkę, nie zapomnijmy nastawić budzika.

Podobnie istotna jest pora dnia, w której decydujemy się na drzemkę. Najlepiej, by było to wczesne po południe. Badania dowodzą, że drzemka w okolicach godziny 13:00 to najlepszy pomysł. Właśnie o tej porze przychodzi pierwsze zmęczenie umysłowe bądź fizyczne. Często da się zauważyć, że po tej godzinie efektywność pracowników biurowych znacząco spada. 15 minut drzemki zadziała lepiej niż niejedna kawa i sprawi, że bez trudu wykonamy swoje obowiązki. A jeżeli czujemy, że potrzebujemy drzemki, ale nie mamy możliwości na nią wczesnym popołudniem, pamiętajmy, by nie drzemać na 3-4 godziny przed snem w nocy.

drzemka - duże łóżko

Podczas drzemki warto też zadbać o odpowiednie warunki, by nasz organizm mógł się naprawdę zregenerować. Warto drzemać w cichym, przyciemnionym pomieszczeniu, gdzie mamy dopływ świeżego powietrza. Z pewnością warto się też przykryć, chociażby kocem, gdyż podczas snu temperatura ciała spada.

Jeżeli często ratujemy się drzemką w ciągu dnia, warto zadbać o to, by było to zawsze o podobnej porze. Dzięki temu nasz zegar biologiczny nie ulegnie rozstrojeniu, a my nie będzie mieć problemów z zaśnięciem w nocy.

>> Czytaj więcej o zaletach drzemki

Leave a Reply