Za pomocą wciągników, jak sama nazwa wskazuje, można dokonywać wciągania różnych ciężkich ładunków. W przemyśle korzysta się z wciągników ręcznych lub wciągarek. Ręczne dostosowane są do wciągania produktów, towarów czy maszyn o masie nie przekraczającej możliwości operatora urządzenia.
Do czego przydają się wciągniki ręczne?
Ciężkie ładunki są trudne do samodzielnego wniesienia na wyższe piętra lub wysokie konstrukcje. Wciągniki ręczne są najłatwiejsze do zastosowania, gdy występuje problem z wagą ładunku. Przeważnie ich konstrukcja uwzględnia zastosowanie dwóch łańcuchów, za pomocą których następuje proces wciągania.
Wciągnik nie posiada silnika, działa dzięki zastosowaniu siły i odpowiedniej konstrukcji łańcuchów. Wyciągarka łańcuchowa ręczna często wyposażona jest w elementy dodatkowe takie jak uchwyty, zabezpieczenia. Są one przydatne w przypadku ładunków o nietypowym formacie lub nierównomiernie rozłożonych.
Wciągarki ręczne łańcuchowe a elektryczne – czym się różnią?
W magazynach lub punktach rozładunku bardzo przydają się różne rodzaje wciągarek. Z urządzeniami takimi dobrze współpracuje podnośnik koszowy nożycowy, często stosowane są też stoły podnośne czy uchwyty magnetyczne. Wybór takich akcesoriów uzależniony jest od rodzaju ładunków, jakie muszą być transportowane na wysokość.
Większe magazyny, hale przemysłowe, place budowy często wyposażane są we wciągarki linowe elektryczne. Urządzenia te posiadają silnik, ich możliwości nie są więc uzależnione od siły człowieka. Mogą radzić sobie z dużo większymi ciężarami, zwłaszcza jeśli zyskają dodatkowe elementy takie jak uchwyty i podnośniki.
Technika magazynowa w praktyce
Korzystanie z magazynu jest dużo łatwiejsze, gdy jest on wyposażony w urządzenia ułatwiające pracę. Podnośnik paletowy czy wspomniany już wciągnik ręczny to niemalże podstawa. W większych magazynach trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek działania bez sprzętu funkcjonującego dzięki zasilaniu elektrycznemu.
Podsumowując, magazyny (składy, punkty rozładowań) mogą być wyposażone we wciągniki ręczne i wiele innych urządzeń, dzięki którym możliwe jest przenoszenie ciężkich ładunków z niskich kondygnacji na wyższe.