Diesel a mróz

Silnik samochodowyNajnowsze prognozy pogody nie wywołują uśmiechu na twarzach kierowców – niskie temperatury oznaczają problemy z uruchomieniem auta. Szczególnie narażeni na tę nieprzyjemność są właściciele samochodów z silnikiem diesla, które są zaparkowane na świeżym powietrzu. Jak zadbać o auto, aby móc nim jeździć nawet w srogie mrozy? Zapraszam do mego krótkiego poradnika!

  1. Tankuj dobrej jakości paliwo z dodatkami przeciw wytrącaniu się parafiny. Jest to szczególnie ważne w okresie zimowym, niemniej trzeba pamiętać, iż niektóre stacje mogą oszukiwać i sprzedawać letnie paliwo w cenie zimowego (paragon uchroni nas przed tego typu nieprzyjemnościami).

https://youtu.be/QeFF0PfFyi4

  1. W miarę możliwości staraj się rozgrzewać silnik. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które sporadycznie jeżdżą samochodem. Powinno się co 2-3 dni wykonać około 15 km jazdę, która pozwoli na rozgrzanie silnika i wszystkich płynów. Po zapaleniu diesla nie stój w miejscu, tylko od razu przejdź do płynnej jazdy.Samochód pokryty śniegiem
  2. Miej zawsze przynajmniej połowę baku przy silniku diesla. Warto co rusz dolać „świeżego” paliwa i jednocześnie unikać jakichkolwiek dodatków, które mogą uszkodzić silnik (jak na przykład denaturatu).
  3. Kontroluj płyny eksploatacyjne oraz filtry paliwa oraz powietrza. Szczególnie ważny jest filtr paliwa, na którym osadza się wytrącona z powodu zimna parafina.Tankowanie samochodu osobowego
  4. Dokładnie sprawdź instalację elektryczną (zwłaszcza świece żarowe) oraz układ zasilania.
  5. Na bardzo mroźne dni warto wyjąć akumulator i schować go do piwnicy lub przedsionka (przy temperaturze -18 stopni ma około 45% całkowitej mocy).
  6. Zapalaj silnik diesla po zgaśnięciu świec żarowych, z zawsze wciśniętym sprzęgłem i po wyłączeniu innych urządzeń wymagających prądu (radio, podgrzewanie szyb). Nie kręć silnika po kilka razy, lepiej to zrobić raz a porządnie.
NIGDY nie uruchamiaj diesla na holu, ponieważ grozi to zerwaniem paska rozrządu!

 

Leave a Reply