Biegunka wirusowa – nigdy jej nie lekceważ!

Spośród różnych mniej lub bardziej wstydliwych i uciążliwych dolegliwości gastrycznych najczęstszą jest biegunka. Może ona dokuczyć zarówno niemowlakom, dzieciom, jak i osobom dorosłym. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie na biegunkę zapada nawet 2 miliardy ludzi. Co jest przyczyną ostrych i przewlekłych biegunek? Jak można je skutecznie leczyć?

Biegunka – najczęstsze przyczyny

W naszym rejonie w przeważającej części przypadków biegunka ma swoje podłoże w zakażeniu wirusem. Według badań to przyczyna aż 90% zachorowań na biegunkę. Wirus biegunki bardzo łatwo się rozprzestrzenia, dlatego mogą na nie chorować dzieci chodzące do żłobka, przedszkola lub szkoły (mowa wtedy o zakażeniu rotawirusem) oraz osoby dorosłe przebywające w dużych skupiskach ludzi (mówimy wtedy o norowirusie).

biegunka

Przyczyną biegunki wirusowej u dzieci są rotawirusy.

Wymienione wirusy najczęściej pojawiają się w pokarmach, na przykład w owocach morza, i są wyjątkowo łagodne na działanie detergentów, na przykład mydła. Dlatego też nawet regularne mycie rąk nie jest gwarancją ochrony przez zakażeniem pokarmowym objawiającym się ostrą biegunką. Szczególnie narażone są osoby starsze wiekiem, dzieci oraz osoby mające słabą odporność. W ich wypadku zakażenie wirusem może szybko doprowadzić do odwodnienia, a bez odpowiedniej reakcji nawet do śmierci. Dlatego nigdy nie powinniśmy lekceważyć objawów, sądząc, że zwykła biegunka po prostu minie sama. Jak więc rozpoznać biegunkę wirusową? Charakteryzuje się ona, oprócz częstego korzystania z toalety, znacznym odwodnieniem, wymiotami, lekkim stanem podgorączkowym, dreszczami i ogólnym silnym osłabieniem. Taki stan często nazywamy grypą jelitową lub żołądkową.

Jak leczyć biegunkę wirusową?

Oczywiście istnieje wiele sprawdzonych, domowych metod na zwalczanie biegunki. Jeżeli jednak mamy do czynienia z przewlekłą biegunką wirusową, zdecydowanie okażą się one bezskuteczne. Leczenie warto zacząć od uzupełnienia elektrolitów utraconych na skutek odwodnienia. Dzięki temu odzyskamy siły do walki z biegunką. Warto udać się do lekarza na konsultację, by zlecił odpowiednie badania przepisał leki na ten rodzaj biegunki.

biegunka

Przy biegunce koniecznie trzeba uzupełniać płyny, by nie doszło do odwodnienia.

Istnieją również inne rodzaje biegunki, między innymi: bakteryjna, pasożytnicza i grzybicza. Na ich temat więcej można przeczytać TUTAJ.

Leave a Reply