7 mitów na temat telefonów komórkowych

7 mitów na temat telefonów komórkowychTelefony komórkowe zakłócają pracę sprzętu medycznego w szpitalach, ich używanie podczas lotu samolotem spowoduje wypadek, a sygnał podczas tankowania paliwa to prosta droga do wybuchu stacji paliwowej. Znasz te wszystkie opowieści przekazywane z ucha do ucha? Każdy posiadacz smartfona z pewnością spotkał się z tego typu ostrzeżeniami. Dzisiaj rozprawimy się z siedmioma najpopularniejszymi mitami dotyczącymi użytkowania telefonów komórkowych.

Mit 1Używanie telefonu komórkowego zakłóca pracę samolotowych urządzeń pokładowych

Badania NASA dowodzą, że użytkowanie smartfonu podczas lotu nie ma żądnego wpływu na pracę maszyny, są one bowiem odpowiednio zabezpieczone i nie sposób tak łatwo zakłócić ich pracy.

Samolot

Codziennie tysiące osób rozmawia przed telefon podczas lotu

Mit 2Sygnał z komórki może spowodować wybuch na stacji benzynowej

To doskonały przykład miejskiej legendy i braku podstawowej wiedzy z chemii. Paliwa nie mogą się zapalić w wyniku reakcji z falami radiowymi, lecz jedynie w przypadku kontakty z ogniem.

Mit 3 Sygnały telefonów zakłócają pracę urządzeń medycznych

Kolejny przykład, który można włożyć między karty bajek. Używanie telefonów komórkowych nie ma żądnego związku z pracą urządzeń w szpitalnych salach. Gdyby tak było, to wielu pacjentów zamiast rozmawiać ze swoimi bliskimi, już dawno leżałoby trupem.

Mit 4 Baterię należy rozładować 3-krotnie przed pierwszym użyciem sprzętu

To najgorsze, co można zrobić. Ta metoda sprawdzała się w przypadku baterii niklowo-wodorkowych, lecz w nowoczesnych litowo-jonowych tak zwany „efekt pamięci” nie występuje, a maksymalne rozładowanie baterii może jedynie skrócić jej żywotność.

Mit 5Telefon komórkowy ściąga pioruny

Burza i pioruny

Kwanty promieniowania są zbyt słabe, by przyciągać pioruny

Jeden z największych przesądów, w które wierzą zwłaszcza panie. Promieniowanie telefoniczne nie posiada zdolności jonizacyjnych zdolnych ściągnąć do siebie ładunek elektryczny, ponieważ kwanty posiadają zbyt małą ilość energii. Po raz kolejny kłania się szkolna wiedza, tym razem z zakresu fizyki.

Mit 6Nokia 3310 jest niezniszczalna

Jest. Przykro mi, ale jest. Oto dowód:

Zniszczona Nokia 3310

Zniszczona Nokia 3310

Mit 7Telefon nie można mieć wirusa

Może. Każde nowoczesne urządzenie z systemem na pokładzie (Android, Windows, oprogramowanie Apple’a) może mieć wirusa ukrytego w postaci e-maila, mmsa lub zwykłego smsa.

A Ty, w jakie mity technologiczne XXI wieku nadal wierzysz?

Mity technologiczne

 

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.