Telefony komórkowe zakłócają pracę sprzętu medycznego w szpitalach, ich używanie podczas lotu samolotem spowoduje wypadek, a sygnał podczas tankowania paliwa to prosta droga do wybuchu stacji paliwowej. Znasz te wszystkie opowieści przekazywane z ucha do ucha? Każdy posiadacz smartfona z pewnością spotkał się z tego typu ostrzeżeniami. Dzisiaj rozprawimy się z siedmioma najpopularniejszymi mitami dotyczącymi użytkowania telefonów komórkowych.
Mit 1 – Używanie telefonu komórkowego zakłóca pracę samolotowych urządzeń pokładowych
Badania NASA dowodzą, że użytkowanie smartfonu podczas lotu nie ma żądnego wpływu na pracę maszyny, są one bowiem odpowiednio zabezpieczone i nie sposób tak łatwo zakłócić ich pracy.

Codziennie tysiące osób rozmawia przed telefon podczas lotu
Mit 2 – Sygnał z komórki może spowodować wybuch na stacji benzynowej
To doskonały przykład miejskiej legendy i braku podstawowej wiedzy z chemii. Paliwa nie mogą się zapalić w wyniku reakcji z falami radiowymi, lecz jedynie w przypadku kontakty z ogniem.
Mit 3 – Sygnały telefonów zakłócają pracę urządzeń medycznych
Kolejny przykład, który można włożyć między karty bajek. Używanie telefonów komórkowych nie ma żądnego związku z pracą urządzeń w szpitalnych salach. Gdyby tak było, to wielu pacjentów zamiast rozmawiać ze swoimi bliskimi, już dawno leżałoby trupem.
Mit 4 – Baterię należy rozładować 3-krotnie przed pierwszym użyciem sprzętu
To najgorsze, co można zrobić. Ta metoda sprawdzała się w przypadku baterii niklowo-wodorkowych, lecz w nowoczesnych litowo-jonowych tak zwany „efekt pamięci” nie występuje, a maksymalne rozładowanie baterii może jedynie skrócić jej żywotność.
Mit 5 – Telefon komórkowy ściąga pioruny

Kwanty promieniowania są zbyt słabe, by przyciągać pioruny
Jeden z największych przesądów, w które wierzą zwłaszcza panie. Promieniowanie telefoniczne nie posiada zdolności jonizacyjnych zdolnych ściągnąć do siebie ładunek elektryczny, ponieważ kwanty posiadają zbyt małą ilość energii. Po raz kolejny kłania się szkolna wiedza, tym razem z zakresu fizyki.
Mit 6 – Nokia 3310 jest niezniszczalna
Jest. Przykro mi, ale jest. Oto dowód:

Zniszczona Nokia 3310
Mit 7– Telefon nie można mieć wirusa
Może. Każde nowoczesne urządzenie z systemem na pokładzie (Android, Windows, oprogramowanie Apple’a) może mieć wirusa ukrytego w postaci e-maila, mmsa lub zwykłego smsa.
A Ty, w jakie mity technologiczne XXI wieku nadal wierzysz?