Surowe drewno – jak można je zabezpieczyć?

Surowe drewno to materiał często wykorzystywany przy budowie i urządzaniu domu. Drewno jest eleganckie, szlachetne i ponadczasowe. A przy odpowiednim zabezpieczeniu może przez wiele lat prezentować się jak nowe. Najważniejsze jednak jest odpowiednie zaimpregnowanie i pielęgnacja drewna. W jaki sposób to zrobić?

Surowe drewno – czym je zabezpieczyć?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych produktów przeznaczonych do zaimpregnowania surowego drewna. Dla kogoś, kto po raz pierwszy bierze się za to zadanie może być problematyczne wybranie jednego środka spośród tak wielu różnych pozycji. Aby więc wybrać dobrze, musimy na wstępie ustalić, co chcemy zabezpieczyć i jaki efekt uzyskać. Podstawowym i skutecznym impregnatem do drewna są oleje. Olej bardzo łatwo się nakłada na powierzchnię, gdyż wnika w drewno, nie pozostawiając żadnych grudek i nierówności.

surowe drewno

Oleje do drewna sprawdzą się do zabezpieczenia drewnianych blatów, stołów, tarasów czy półek. Oprócz olejów, surowe drewno można zabezpieczyć także za pomocą lakieru i lakierobejcy. Lakier do drewna, oprócz zabezpieczenia, podkreśla też naturalne piękno drewnianych elementów. Wyciąga słoje i naturalną barwę drewna, a ponadto może dawać matowe, błyszczące lub satynowe wykończenie. Ponadto lakierowana podłoga czy taras nie wymaga dodatkowego zabezpieczania, gdyż lakier zapewnia odpowiednią i długotrwałą ochronę.

surowe drewno

Lakierobejca to środek łączący cechy lakieru i bejcy – chroni surowe drewno, ale może też zmienić jego odcień.

Jak impregnować drewno?

Wybór odpowiedniego środka to jedno. Aby jednak odpowiednio zabezpieczyć surowe drewno, warto wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Po pierwsze, zwróćmy uwagę na temperaturę powietrza. Nie należy impregnować drewna w temperaturze powyżej 30 stopni Celsjusza oraz poniżej 5 stopni Celsjusza. Najlepiej w tym wypadku kierować się wskazówkami od producenta produktu, który wybraliśmy do impregnacji. Po drugie, przed impregnacją drewno należy zeszlifować i dokładnie oczyścić. Ma top szczególne znaczenie dla lakierowania, gdyż pod lakierem będą widoczne wszelkie, nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, na przykład włosy, co nie będzie wyglądać estetycznie.

surowe drewno

Po trzecie, impregnację wykonujemy wałkiem lub pędzlem. Jeżeli zdecydujemy się na pędzel, zwróćmy uwagę, czy nie wypada z niego włosie, by nie zaschło pod lakierem. Impregnację drewna warto powtarzać co kilka lat, wtedy zachowa piękny i zdrowy wygląd na długi czas.

Leave a Reply