Praca dorywcza – jakie są jej zalety i wady?

Praca dorywcza to zjawisko znane od lat, zarówno wśród osób młodych, dopiero zaczynających swoją drogę zawodową, jak i wśród tych posiadających stałe zatrudnienie. Motywów poszukiwania dodatkowego zajęcia jest naprawdę wiele, najczęściej jednak sprowadza się to do potrzeby zarobienia dodatkowych pieniędzy na większy wydatek czy na spłacenie długów, albo po prostu chęć odłożenia gotówki na tak zwaną „czarną godzinę”. Jakie wady i zalety kryją się za tym rozwiązaniem?

Praca dorywcza – dlaczego warto ją podjąć?

Niekwestionowanym atutem pracy dorywczej jest to, że jest ona dostępna właściwie przez cały rok. Oczywiście w wielu wypadkach jest to praca sezonowa, na przykład zbieranie owoców czy praca w gastronomii i hotelarstwie w okresie wakacyjnym. Niemniej ofert pracy dorywczej czy tymczasowej nigdy nie brakuje. Dzięki temu mamy możliwość dopasować ją do swoich indywidualnych potrzeb.

praca dorywcza

Praca dodatkowa to zwykle zajęcia sezonowe, na przykład zbiór owoców i warzyw.

Poza tym pośrednictwem w zatrudnieniu zajmują się agencje pracy tymczasowej. Korzystając z ich usług, możemy być pewni, że zostaniemy przyjęci w pełni legalnie, a pod koniec miesiąca na pewno dostaniemy wypłatę. W wypadku zajęć „na czarno” być może obywa się bez pewnych formalności, niemniej wiele ryzykujemy. W razie jakiegokolwiek wypadku nie możemy dochodzić swoich praw, a pracodawca w każdej chwili może nas zwolnić, nie wypłacając wynagrodzenia. Z drugiej strony, praca dorywcza nie jest zawierana na typową umowę o pracę, co oznacza, że w razie konieczności możemy z niej zrezygnować, bez ponoszenia żadnych konsekwencji prawnych.

praca dorywcza

Studenci bardzo chętnie szukają jakiejś pracy dorywczej, aby zarobić na swoje wydatki i zdobyć doświadczenie zawodowe.

Praca dorywcza daje też młodym ludziom możliwość dorobienia, gdy studiują w innym mieście i muszą samodzielnie się utrzymać. To też dobry sposób na zdobycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego.

Wady pracy dodatkowej

Oczywiście praca dorywcza ma też swoje wady. Podstawową jest przede wszystkim niskie wynagrodzenie wynikające z mniejszej ilości przepracowanych godzin i z niskiej stawki godzinowej. Często jednak nijak się ono ma do włożonego wysiłku, zwłaszcza jeśli jest to ciężka praca fizyczna. Pracując na dwa etaty, musimy się też liczyć z brakiem czasu i wyczerpaniem, co na dłuższą metę może odbić się na naszym zdrowiu czy relacjach z bliskimi. Nadmiar obowiązków nigdy nikomu nie wyszedł na dobre.

praca dorywcza

Praca dodatkowa wiąże się z większą liczbą obowiązków, a co za tym idzie, często z brakiem czasu i zmęczeniem.

I jak już wspomnieliśmy wcześniej, wielu pracodawców zatrudniających tymczasowych pracowników robi to nielegalnie, co niesie za sobą spore ryzyko.

Leave a Reply