Jak dbać o drewnianą podłogę?

Drewniane elementy wystroju domu zawsze są w modzie i wyglądają bardzo elegancko. Szczególnie popularna jest drewniana podłoga w salonie lub sypialni. Odpowiednie dbanie o drewno sprawi, że pomimo upływu lat będzie ono wyglądać jak nowe. Ale w jaki sposób pielęgnować drewniane podłogi, aby były odporne na uszkodzenia i zawsze pięknie się prezentowały?

Pielęgnacja drewnianych podłóg lakierowanych

Istnieje kilka rodzajów podłóg drewnianych i sposobów ich zabezpieczenia, między innymi lakierowane i olejowane. Oprócz tego zabezpieczenia należy jednak regularnie stosować środki pielęgnacyjne i konserwacyjne, by podłoga drewniana nie straciła blasku. Jeśli chodzi o podłogi lakierowane, w sprzedaży dostępne są środki do okresowej konserwacji, których zadaniem jest odświeżenie pokrytej lakierem, zniszczonej warstwy wierzchniej, a także stworzenie dodatkowej powłoki ochronnej i zapewnienie jednolitego wyglądu całej powierzchni podłogi.

drewniana podłoga

Drewniana podłoga lakierowana wymaga regularnego nabłyszczania specjalnymi środkami konserwującymi.

Jak stosować tego typu środki? To bardzo proste. Na początek dokładnie myjemy podłogę środkiem przeznaczonym do drewnianych podłóg lakierowanych. Następnie nakładamy na gąbkę lub ściereczkę odrobinę preparatu konserwującego i równomiernie rozprowadzamy go po całej podłodze. Po tym zabiegu powinniśmy na dwie godziny pozostawić podłogę nieużywaną i dopiero po upływie tego czasu ustawić meble, sprzęty czy dywany. Do szybkiej pielęgnacji i czyszczenia podłóg drewnianych można stosować także specjalne chusteczki nawilżane czy też akcesoria czyszczące, na przykład mopy i spryskiwacze. Te zabiegi sprawią, że nasza podłoga drewniana będzie zawsze czysta, błyszcząca i niezniszczona.

Pielęgnacja drewnianych podłóg olejowanych

Jeśli nasza drewniana podłoga była olejowana, do jej konserwacji i pielęgnacji potrzebujemy środków, które zachowają i podkreślą jej walory oraz ochronią przed wchłanianiem brudu. Poza tym zabieg olejowania należy powtarzać regularnie, gdyż jego efekty z czasem zanikają. Jeżeli drewniana podłoga znajduje się w pomieszczeniu rzadko używanym, wystarczy ją olejować raz lub dwa razy do roku. Oprócz tego producenci oferują środki do czyszczenia i pielęgnacji, a także samodzielnego naprawienia ewentualnych uszkodzeń podłogi, na przykład wypełnienia szczelin czy poprawiając wygląd i koloryt desek. Do codziennej pielęgnacji może zaś sprawdzić się specjalne mydło do mycia drewnianych podłóg olejowanych.

drewniana podłoga

Olejowanie podłogi drewnianej należy wykonywać raz lub dwa razy do roku w pomieszczeniach rzadko używanych.

Dbając w ten sposób o drewniane podłogi w swoim domu, mamy gwarancję ich świetnego wyglądu, pomimo upływu lat.

Leave a Reply

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.